Azərbaycanda Gəzməli Yerlər
Azərbaycan zəngin tarixi, mədəni irsi və təbii gözəllikləri ilə seçilən ölkədir. Bu unikal ölkə inanılmaz təcrübə təqdim etdiyi üçün hər il minlərlə turist tərəfindən ziyarət edilir. Azərbaycanda gəzməli yerlər arasında adətən paytaxt Bakı birinci yeri tutur. Burada YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş köhnə tikililəri araşdırmaq, dar küçələrdə dolaşmaq unudulmaz xatirələr yaratmağa imkan verəcək. Bakıdan kənarda yerləşən Azərbaycan şəhərləri də tarixi və mədəni zənginliyi ilə seçilir. Burada köhnə məscidlər, muzeylər və yaşıl parklar sizə unikal təcrübələr təqdim edir.
Azərbaycanın paytaxtı Bakı Xəzər dənizinin qərb sahilində yerləşir. Qafqazın ən böyük şəhəri olan Bakı mədəniyyət və ticarət mərkəzidir. Bakı şəhəri Azərbaycanda gəzməli yerlər -dən ilk birincisidir. Bakı öz tarixi ab-havası və müasir teksturası ilə qonaqlarını heyran edir. Şəhər zəngin mədəniyyətinə töhfə verən kitabxanalar, kinoteatrlar, teatrlar və sərgi salonları kimi bir çox mədəniyyət obyektlərinə ev sahibliyi edir. Xüsusilə 2000-ci illərdən etibarən sürətlə inkişaf edir. Yeni tikililəri, restoranları və genişlənən məhəllələri ilə diqqət çəkən Bakı canlı gecə həyatı ilə də ziyarətçiləri cəlb edir. Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı ildə iki milyon ton yük daşımalarına xidmət edir. Bakı 2012 Avroviziya Mahnı Müsabiqəsi, 2015 Avropa Oyunları və 2016 Avropa Qran Prisi kimi böyük tədbirlərə ev sahibliyi etməklə son illərdə mədəni tədbirlərin keçirildiyi mühüm məkana çevrilib.
Qız qalası
Bakının göz qamaşdıran paytaxtını bəzəyən Qız qalası faktiki olaraq şəhərin tarixinə və mədəni zənginliyinə qapı açır. Xəzər dənizinin sahilində ucalan bu 28 metrlik silindrik qüllə İçərişəhər rayonunda öz tarixi fakturasını qoruyub saxlayır. 12-ci əsrdə Şirvanşahlar sülaləsinin müdafiə strategiyalarına xidmət etmək üçün tikildiyi düşünülən Qız qalası zamanla Bakının müdafiə elementi kimi mühüm rol oynaması ilə də mühüm yer tutur. Qız Qalası təkcə memarlıq şah əsəri deyil, həm də Azərbaycanın milli kimliyinin mühüm simvoludur. 84 pilləli pilləkənlə zirvəyə qalxanlar Bakının valehedici mənzərəsinin şahidi ola bilərlər. Lakin bu qüllə təkcə mənzərələri ilə deyil, həm də tarix boyu toxunmuş əfsanələri ilə yadda qalıb. Rəvayətə görə, bir şahzadə yaraşıqlı bir kişiyə aşiq olur. Bu sevginin qarşısını almaq üçün sultan qızını bu qalaya bağladı. Lakin bu həsrətə dözməyən qız o vaxt dənizdə olan qaladan özünü dənizə atır və həyatını itirir. Həmin gündən bina Qız qalası kimi tanınmağa başladı.
Dağüstü Park
Bakının mərkəzində yerləşən Upland Park şəhərin heyrətamiz mənzərəsini təqdim edir. Həm təbii gözəlliyi, həm də tarixi əhəmiyyəti ilə diqqət çəkən bu parkda Azərbaycanın müstəqillik uğrunda mübarizəsində həyatını itirənlərin xatirəsinə ucaldılmış abidə var. Buna görə də xalq arasında Şəhidlər Xiyabanı adlanır. Eyni zamanda Sovet İttifaqı qəhrəmanlarından olan general Əzi Aslanovun məzarının yerləşdiyi Dağüstü parkı Bakının ən hündür nöqtəsində yerləşdiyindən şəhərə tam panorama təqdim edir. Parkdan Flame Towers, Bakı buxtası, İçərişəhər, Bakı Bulvarı, Port Baku və digər mühüm tikililəri görmək olar. Xüsusilə axşam və gecə işıqlandırıldıqda park şəhərin füsunkar ab-havasını əks etdirir və foto və video çəkmək üçün mükəmməl yer ola bilər. Dağüstü Park təkcə möhtəşəm mənzərəsi ilə deyil, həm də təklif etdiyi fəaliyyətlərlə ziyarətçilərə xoş vaxt keçirmə fürsəti təqdim edir.
İçərişəhər (İçərişəhər)
Bakının mərkəzində yerləşən İçərişəhər Azərbaycanın paytaxtında unikal təcrübə təqdim edən tarixi rayondur. YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş İçerenşehir köhnə və yeni arasında möhtəşəm tarazlıq yaradır, ziyarətçilərə müasir dünyanın tempindən qaçmaq və keçmişin sehrini yaşamaq imkanı verir. İçerenşehirin dar küçələrinə qədəm qoyanda keçmişə səyahət etmiş kimi hiss edirsən. Hər künc sizi yeni kəşfə aparır, köhnə daş binalar, tarixi abidələr və qədim xarabalıqlar bu bölgənin zəngin tarixini və mədəniyyətini əks etdirir. Gəzintiyə çıxanda Şirvanşahlar Sarayını gəzə bilərsiniz. İçərişəhərin ən mühüm və təsirli tikililərindən biri olan saray kompleksi həyətlər, hamamlar, məscidlər və türbələrlə əhatə olunub. Sarayı gəzməklə siz Azərbaycanın tarixini və mədəniyyətini yaxından araşdırmaq şansı əldə edə bilərsiniz. İçərişəhərdəki digər mühüm tikili isə Bakı Qız Qalasıdır.
Qış Parkı
Bakının füsunkar parklarından biri, Qış Parkı kimi tanınan Füzuli Parkı ziyarətçilərə unikal təcrübə təqdim edir. Bu park təbiətsevərlər üçün ideal bir qaçış yeridir, şəhərin sürətli tempindən uzaqlaşmaq və təbiətin sakitliyini və gözəlliyini kəşf etmək imkanı verir. Füzuli parkına qədəm qoyanda özünüzü füsunkar bir atmosferdə tapa bilərsiniz. Park müxtəlif növ bitki və ağaclarla təchiz olunub ki, bu da parka rəng və canlılıq qatır. Bundan əlavə, parkın daxilində gəzinti yolları, oturma yerləri və uşaq meydançaları kimi xüsusiyyətlər ziyarətçilərə rahat və xoş təcrübə təqdim edir. Turistlər Azərbaycanda gəzməli yerlər -i axtararkən burada gəlməyi unutmurlar. Parkı gəzərkən görkəmli Azərbaycan şairi Füzuliyə həsr olunmuş heykəli görmək olar. Heykəl parkın mərkəzində yerləşir və ziyarətçilərin diqqətini cəlb edir. Füzulinin heykəli ziyarətçilərə şairin əsərlərini və fikirlərini xatırlamaq imkanı verir. Füzuli parkında da müxtəlif tədbirlər keçirilir.
Şirvanşahlar sarayı
Şirvanşahlar Sarayı Bakının tarixi-memarlıq sərvətlərindən biridir. XV əsrdə Şirvanşahlar sülaləsi tərəfindən tikilmiş bu nəhəng kompleks Azərbaycanın zəngin keçmişini və o dövrün memarlıq zərifliyini nümayiş etdirir. Saray əsas binası, məclis zalı, fəvvarəsi, türbəsi və məscidi ilə füsunkar bir bütövlük təşkil edir. Əsas saray binası müxtəlif otaqlardan ibarət iki mərtəbəli binadır. Bu otaqlar sülalənin şəxsi yaşayış yerlərindən tutmuş dövlət işlərinin aparıldığı məkanlara qədər geniş funksiyaları əhatə edir. Sarayın interyeri o dövrün bədii və memarlıq estetikasını əks etdirən detallı dekorasiyalarla doludur. Şura evi sarayın inzibati işlərinin həyata keçirildiyi mühüm yerdir. Göz oxşayan bəzəkləri ilə seçilən bu bina o dövrün memarlıq xüsusiyyətlərini böyük incəliklə nümayiş etdirir. Saray kompleksinə həmçinin su çəni və çimmək sahəsi kimi istifadə edilən təsirli fəvvarə də daxildir. Bu ərazi sarayın gündəlik həyatında mühüm rol oynayır. Türbə Şirvanşahlar sülaləsinin nümayəndələrinin dəfn olunduğu müqəddəs yer kimi diqqəti cəlb edir. Nəfis günbəzi və diqqətlə işlənmiş daş bəzəkləri ilə diqqəti cəlb edir. Nəhayət, saray kompleksindəki məscid sülalənin dini ibadətlərini yerinə yetirdiyi müqəddəs məkanı təmsil edir.
Alov Qüllələri
Azərbaycanın paytaxtı Bakının müasir simasının simvollarından biri olan Alov Qüllələri şəhərin müasir memarlığının ən mühüm nümunələrindən birinə çevrilib. 2012-ci ildə tikintisi başa çatan bu üç qülləli kompleks Bakının “Əbədi məşəl” kimi tanınan dövlət simvolunu əks etdirən dizaynı ilə seçilir. Qüllələrin xarici görünüşü alovu xatırladan əyri xətlərdən ibarətdir və gün ərzində onlar işıqlandırma ilə vurğulanaraq alov effekti yaradır. Alov Qüllələri müxtəlif hündürlükdə olan üç qüllənin birləşdirilməsi ilə formalaşır: 181 metr hündürlükdə Alov Qülləsi 1, 168 metr hündürlükdə Alov Qülləsi 2 və 153 metr hündürlükdə Alov Qülləsi 3. Otel, yaşayış və ofis istifadəsi üçün nəzərdə tutulmuş bu qüllələr şəhərə həm funksionallıq, həm də estetika qatdıqları üçün şəhərin kimliyində mühüm yer tutur. Alov Qüllələrinin dizaynı Azərbaycanın ənənəvi memarlığından ilham almaqla yanaşı, bu elementləri müasir sintezdə təqdim etməklə ölkənin mədəni strukturunun zənginliyini vurğulayır.
Əbədi məşəl abidəsi (Şəhidlər abidəsi)
Azərbaycanın əbədiyyətini simvolizə edən məkanlardan biri olan bu abidə heç vaxt sönməyən alovu ilə diqqət çəkir. Abidə səkkizguşəli ulduz şəklində günbəzin altında daim yanan xüsusi odla işıqlandırılır. 24 saat yanan alov ölkənin enerji gücünə də işarə edir. Azərbaycanın müstəqillik uğrunda mübarizəsinin ilk şəhidlərinin xatirəsinə alovlanan müqəddəs odu təmsil edən “Əbədi məşəl” abidənin mərkəzi hissəsini təşkil edir. Abidə müstəqillik uğrunda mübarizədə həyatını itirmiş bütün şəhidlərin xatirəsinə həsr edildiyi üçün azərbaycanlılar üçün mühüm yer tutur. Gecələr işıqlandırılan abidə heyranedici ab-hava yaradır, ətrafı isə Azərbaycanın müstəqillik rəmzlərini təmsil edən müxtəlif heykəllər və abidələrlə əhatə olunub.
Ağ Şəhər Bulvarı
Bakının yüksələn simvollarından biri olan Ağ Şəhər Bulvarı şəhərin müasir memarlığını və zəngin mədəniyyətini əks etdirən mühüm məkana çevrilib. Xəzər dənizinin sahilində yerləşən bu 2,5 kilometrlik bulvar 2010-cu ildə tikinti prosesinə başlandıqdan sonra 2015-ci ildə istifadəyə verilib. Azərbaycanın ənənəvi memarlığından ilhamlanan onun dizaynı xüsusilə gecə saatlarında təsir edici atmosfer yaradan işıqlandırma detalları ilə seçilir. Bulvarın ətrafında yerləşən mədəniyyət mərkəzləri, incəsənət qalereyaları, restoranlar, kafe və mağazalar buranı şəhərin ən məşhur turistik yerlərindən birinə çevirib. Xəzər dənizi boyunca gəzinti yoluna çox vaxt üstünlük verilir, çünki bu, ziyarətçilərə dəniz mənzərəsi ilə müşayiət olunan xoş gəzinti təcrübəsi təqdim edir. Ağ Şəhər Bulvarı təkcə memarlıq xüsusiyyətləri ilə deyil, həm də bulvarda yerləşən heykəllər və abidələr vasitəsilə Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəniyyətini əks etdirir. Bulvar Bakının müasir və kosmopolit kimliyini simvolizə edir və hər il minlərlə yerli və xarici turisti qəbul edir.
Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzi
Bakının mühüm simvollarından biri olan Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzi şəhərin müasir memarlığını və zəngin mədəniyyətini əks etdirən füsunkar tikilidir. 2013-cü ildə qapılarını açan bu mədəniyyət ocağı öz adını 2003-cü ilə qədər Azərbaycana rəhbərlik etmiş Heydər Əliyevin adından götürür. Məşhur memar Zaha Hadid tərəfindən layihələndirilən mədəniyyət mərkəzi çox unikal memarlıq quruluşuna malikdir. Onun eksteryerindəki dalğavari əyrilər mədəniyyət mərkəzinə dinamik və canlı ab-hava əlavə edir. 101 min kvadratmetr ərazini əhatə edən Heydər Əliyev Mədəniyyət Mərkəzi sərgi salonları, konfrans zalları, kitabxana, teatr və kino zalı kimi müxtəlif sahələri əhatə edir. Mədəniyyət mərkəzi müxtəlif tədbirlərə ev sahibliyi edir, ziyarətçilərə geniş təcrübələr təqdim edir. Müasir Bakı siluetinə mühüm töhfə verən və şəhərin ən məşhur turistik yerlərindən birinə çevrilən mədəniyyət mərkəzinin dizaynında ənənəvi Azərbaycan memarlığından ilham aldığı məlumdur.
Bakı bulvarı
Azərbaycanda gəzməli yerlər – dən biri olan Bakı Bulvarı Xəzər dənizinin sahilində yerləşən 10 kilometr uzunluğunda yerdir və şəhərin ən mühüm turistik yerlərindən biridir. 1909-cu ildə salınan bu bulvar Azərbaycanın ən qədim parklarından biri kimi tarixi zənginlik təqdim edir. Minlərlə yerli və xarici turistin ziyarət etdiyi bulvar həm gündüz, həm də gecə əyləncəli ab-hava təqdim edən ideal məkana çevrilir. Bulvarın ən diqqətçəkən cəhətlərindən biri də Xəzər dənizi boyu piyada cığırıdır. Bu gəzinti yolu ziyarətçilərə dəniz mənzərələri ilə müşayiət olunan dinc gəzinti təcrübəsi təqdim edir. Bulvardakı müxtəlif heykəllər və abidələr Azərbaycanın zəngin tarixini və mədəniyyətini əks etdirir. Bundan əlavə, bulvarın ətrafında yerləşən müxtəlif restoran, kafe və mağazalar ziyarətçilərə şəhərin sosial həyatından zövq almaq imkanı yaradır. Bakı bulvarı şəhərin modernləşdirilməsi prosesinin bir hissəsi kimi seçilir və buna görə də Bakının müasir və kosmopolit kimliyinin simvolu hesab olunur. Bulvar il boyu bir çox tədbirlərə ev sahibliyi edir və ziyarətçilərə müxtəlif təcrübələr təqdim edir. Konsertlər, festivallar və yarmarkalar kimi tədbirlər Bulvarı dinamik və canlı məkana çevirir.
Azadlıq Meydanı (Azadlıq Meydanı)
Bakının mərkəzində yerləşən Müstəqillik Meydanı Azərbaycanın simvolik meydanlarından biridir. Bu ərazi əvvəllər “Lenin meydanı” kimi tanınıb və 1990-cı illərin müstəqillik mübarizəsi zamanı mühüm rol oynayıb. Meydandakı nümayişlər Azərbaycanın müstəqillik qazanmasına həlledici təsir göstərdi. 1991-ci ildə Azərbaycan müstəqilliyini elan etdikdən sonra meydanın adı dəyişdirilərək “Müstəqillik Meydanı” adlandırılıb. Meydan ölkənin müstəqillik və azadlıq mübarizəsinin simvoluna çevrildi. Təxminən 200 min kvadratmetr sahəsi olan meydan onu əhatə edən mühüm tikililərlə birlikdə Bakının ən tanınan simvollarından biridir. Meydanda Azərbaycanın müstəqillik tarixini əks etdirən müxtəlif heykəllər və abidələr var.
Azərbaycan Xalça Muzeyi
Azərbaycan Xalça Muzeyi Bakıda yerləşir və dünyanın ən böyük xalça kolleksiyalarından birinə malikdir. Xalça Muzeyi Azərbaycanda gəzməli yerlər siyahısında ilk yerleri tutur.1967-ci ildə yaradılan bu muzey Azərbaycanın zəngin xalçaçılıq ənənəsini qoruyub saxlamaq və təbliğ etmək məqsədi daşıyır. Muzeydə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən tarix boyu istehsal olunmuş 6000-ə yaxın xalça nümayiş etdirilir. Müxtəlif texnika ilə toxunan, müxtəlif motiv və rənglərlə bəzədilmiş bu xalçalar Azərbaycanın mədəni müxtəlifliyini və zənginliyini əyani ziyafətlə əks etdirir. Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasına XVII əsrə aid Təbriz xalçalarından olan Ovçuluq, Qarabağ xalçaları və Gəncə xalçaları kimi dünya şöhrətli əsərlər daxildir. Bu nümunələr incə işlənmiş detalları və göz oxşayan naxışları ilə tamaşaçıları heyran edir. Muzey təkcə xalçaların nümayişi ilə kifayətlənmir, həm də Azərbaycanın mədəni irsinin qorunub saxlanılması və təbliğində mühüm rol oynayır. O, hər il minlərlə ziyarətçini qəbul edir və Azərbaycan xalçalarının gözəlliyini və dəyərini bütün dünyada təbliğ etmək məqsədi daşıyır. Muzeydə xalçaçılığın tarixini və texnikasını izah edən sərgi sahələri də var.
Bakı Mini Venesiya
Bakının ən məşhur turistik yerlərindən biri olan Mini Venice Azərbaycanın paytaxtında yerləşir və şəhərin ən sevimli yerlərindən biridir. 1960-cı ildə inşa edilən Mini Venice Xəzər dənizinin sahilində yerləşir və venesiya üslublu memarlığı ilə seçilir. Bu xüsusi sahə iki böyük adadan, eləcə də bir neçə kiçik adadan ibarətdir və adalar arasındakı kanallar ziyarətçilərə unikal təcrübə təqdim edir. Qondol sürmələri Venesiyanın atmosferini əks etdirir. Mini Venice Venesiyanı ziyarət etmək şansı olmayanlar üçün bir pəncərə kimidir. Venesiyanın xarakterik küçələri, körpüləri və kanalları Mini Venesiyada təkrarlanır. Ziyarətçilər bu küçələrdə dolaşır, körpüləri keçərək kandolalarla kanallarda gəzirlər, beləliklə, Venesiyanın unikal atmosferini yaşayırlar. Bakını kəşf edən qonaqlar üçün Mini Venesiya xüsusi görməli yerlərə çevrilib. Mini Venice, Venesiyanın füsunkar atmosferini yaxından yaşamaq istəyənlər üçün unikal seçim təklif edir.
Dövlət Bayrağı Meydanı
Dövlət Bayrağı Meydanı Bakıda yerləşir və Azərbaycanın mühüm rəmzlərindən biri hesab olunur. 2010-cu ildə ziyarətçilərin üzünə açılan meydan 60 hektarlıq böyük bir ərazini əhatə edir. Meydanın ən fərqli cəhəti onun uzunluğu 162 metr, eni 35 metr olan nəhəng bayrağıdır. Dövlət Bayrağı Meydanı Azərbaycanın müstəqilliyinin və qüdrətinin simvolu hesab olunur. Meydanın memarlıq dizaynı Azərbaycanın ənənəvi memarlığını uğurla əks etdirir. Ətrafında müxtəlif heykəllər və fəvvarələr var və meydan ziyarətçilərə əyani ziyafət verir. Yerli və xarici turistlərin böyük marağına səbəb olan Dövlət Bayrağı Meydanının ətrafında restoran, kafe və suvenir mağazaları kimi bir çox turistik yerlərə rast gəlmək olar. Azərbaycanda gəzməli yerlər -dən biri olan Dövlət Bayrağı Meydanı ziyarətçilərə füsunkar atmosferdə Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəniyyəti ilə tanış olmaq imkanı yaradır.